Piątek, 7 Sierpnia 2020  Imieniny: Albert, Alberta, Albertyna
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
<< < November 2011 > >>
Mo Tu We Th Fr Sa Su
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Number of visits
4078846

Poll

Jak często odwiedzasz naszą stronę?

codziennie - 19.4%
co drugi dzień - 5.6%
raz w tygodniu - 25%
raz w miesiącu - 8.3%
raz w roku - 41.7%

VI Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Ireny Golec p.t. „Czerwona Róża dla Niej” - 03.11.2013

Protokół z posiedzenia Jury VI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Ireny Golec p.t. „Czerwona róża dla Niej”

organizowanego pod honorowym patronatem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Tadeusza Sławeckiego

Komisja w składzie:


Przewodniczący – Ryszard Kornacki (członek Związku Literatów Polskich w Lublinie, prezes Międzyrzeckiego Stowarzyszenia Teatralnego, autor wielu tomików poetyckich, laureat konkursów ogólnopolskich)

Sekretarz – Katarzyna Wileńska  (absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, poetka, animator kultury)

Członek – Zofia Goławska (wieloletni pedagog, członek Zarządu Powiatu w Radzyniu Podlaskim, absolwentka UMCS w Lublinie)
        
W dniu 16.X.2013 r., po zapoznaniu się ze  118 zestawami prozy i poezji, postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

W dziedzinie prozy:

Kat. I    
           
I miejsce  Karol  Zieńczuk,  godło „Lolek” z  Kąkolewnicy, za  sprawny warsztat, dobrą treść i wprowadzenie dialogu w opowiadaniu „Kłopoty Michała”

II miejsce  Amelia Muszyńska, godło  „Smerfetka” z  Żakowoli, za humor i dystans do codziennej rzeczywistości w opowiadaniu „Drogi Pamiętniku”.

Wyróżnienie: 
Weronika Przybysz
,  godło „Błyskawica” z Turowa, za bliską codziennemu życiu tematykę i poprawną formę opowiadania „Przyjaciółka na całe życie”
Paweł Studnicki, godło „Mila” ze Świdnicy, za poprawną formę i ciekawą treść opowiadań „Wakacje u babci” i „Spotkanie z kosmitami”.

Kat. II

I miejsce  Aleksandra Gadzicka,  godło „Kolorowa” z Międzyrzeca Podlaskiego za oryginalną treść i przemyślaną formę opowiadania „Krasnoludek”.

II miejsce  Natalia Czerwińska,  godło „Niezapominajka” z Turowa, za bardzo dobre formalnie i ciekawe treściowo opowiadanie „Czy to była czarownica?”
                            
III miejsce  Maciej Henryk Modzelewski, godło „Maciejka” z Białobrzegów za opowiadanie „Pierwszy dzień szkoły”.
                            
Wyróżnienie: 
Marta Wysokińska
, godło „Amelia” z Kąkolewnicy, za poruszanie trudnego tematu w opowiadaniu „Ciemność uzależnienia”
Agnieszka Telega godło „Best Seller” z Międzyrzeca Podlaskiego, za bardzo dobry literacko „Mit pierwszobebowy”.
Weronika Golec, godło „Słoneczko” z Drelowa, za wrażliwość literacką i sprawność warsztatową opowiadania bez tytułu.
 
Kat. III

I miejsce  Martyna Bałkowiec, godło „Lera Shurins” z Międzyrzeca Podlaskiego, za bardzo dobry poziom  i umiejętne budowanie napięcia w opowiadaniach „Człowiek deszczu” i „W moich snach”.

Wyróżnienie:
Piotr Studnicki, godło „Barcelona” ze Świdnicy, za bliskie powieści sensacyjnej opowiadanie „Kłopoty z miejscowym basenem”
       
Kat. IV
 
I miejsce ex aequo :  Andrzej Chodacki,  godło „Kapitan”  z Parczewa, za  doskonały warsztat i ciekawą tematykę nadesłanych opowiadań „Boska     interwencja”, „Pukanie do drzwi” oraz „Los odmieniony”
oraz Krzysztof Martwicki, godło „Druciany” z Warszawy, za bardzo dobre warsztatowo opowiadanie „Bufetowa Halinka i Żyd Brewus. 1946”.

Wyróżnienie: 
Agnieszka Terpiłowska,  godło „Baśka z Koziegorynku” z Radzynia Podlaskiego, za lekkość narracji i sprawny warsztat utworu „Wszystko zaczęło się w Czersku”
Alina Mendrala, godło „Tuliusz” z Siedlisk, za ciekawe pod względem treści i poprawne warsztatowo opowiadanie „Głaz prawdziwie niezwykły”.


W dziedzinie poezji:

Kat. I

I miejsce  Marta Tchórzewska, godło „Mała Mi” z Międzyrzeca Podlaskiego, za wrażliwość poetycką i głębokie przemyślenia w utworach bez tytułu i „Poezja”

II miejsce  Katarzyna Zgorzałek, godło „Syrenka” z Kąkolewnicy, za wyobraźnię i sprawny warsztat literacki utworu „Biedronka”

III miejsce  Jakub Jeruzalski, godło „Diabełek” z Żakowoli Radzyńskiej, za bardzo dobrą formę i trafną treść wiersza „Co za mama!”

Wyróżnienie: 
Dominika Komoń,  godło „Julia” z  Kąkolewnicy, za  wrażliwość i przekaz emocji w wierszu „Gdy zamknę oczy”
Karol Zieńczuk,  godło   „Lolek” z  Kąkolewnicy,  za humor i poprawny warsztat wiersza „Lubię szkołę, ale w wakacje”
Julia Izdebska,  godło   „Mały Szekspir” z  Jurek,  za wyobraźnię i poprawny warsztat wiersza „Kraina snów”
Weronika Konatek,  godło   „Wyjątkowa” z  Grabowca,  za wiersz „Kwiaty”
Monika Rarak, godło „Różyczka” z Żakowoli Poprzecznej, za humor i pozytywne przesłanie wiersza „Wierszyk z morałem”
Paula Tymoszuk, godło „Kwiatuszek” z Turowa,  za jednolity zestaw wierszy „Największy skarb”, „Jesień” i „Lato”
Bartosz Rarak, godło „Dresiarz” z Żakowoli Poprzecznej, za wzruszający „Wiersz dla mamy”.

Wyróżnienie  specjalne za wiersze poświęcone Patronce naszego konkursu, Irenie Golec, otrzymują:
Paulina Uziębło, godło „Punia” z Brzozowicy Dużej za wiersz „Daleko do Ireny Golec”
Oliwia Rąbkowska, godło „Czekoladka” z Brzozowicy Dużej za wiersz „Dla Ireny Golec”.
 
Kat. II

I miejsce  Maciej Henryk Modzelewski,  godło „Maciejka” z  Białobrzegów, za dojrzałe i bardzo dobre warsztatowo wiersze „Nad przepaścią chmur” i „Starsza pani”

II miejsce  Adrianna Gawryszuk,  godło „Lukrecja” z  Żakowoli Starej, za poetycką wrażliwość i ciekawe spostrzeżenia w wierszach „Żałoba po lecie” i „Chryzantema”

III miejsce  Karol Karczewski,  godło „SP8HMZ” z  Międzyrzeca Podlaskiego, za poprawny pod względem formy i bardzo dobry treściowo zestaw limeryków.    

Wyróżnienie:
Patrycja Strzyżewska
, godło „Beti” z  Wólki Zastawskiej,  za wiersz „Przyjaciółka”
                           
Kat. III

II miejsce  Joanna Jastrzębska,  godło „Zingela” z  Radzynia Podlaskiego, za bardzo dobry wiersz „Tren o T.”

Wyróżnienie:
Jerzy Piliszewski
, godło „Informatyk” z Wieliczki, za  wyrównany stylistycznie zestaw wierszy „Czarni żołnierze”, „Świt” i „Deszcz”.
 
Kat. IV

I miejsce  Janusz Pyziński, godło „Nikifor” z Dębicy, za jednolity stylistycznie zestaw wierszy „Z listu do Przyjaciela”, „Z drogi do Edenu”

II miejsce  Piotr Zemanek, godło „Principium” z Bielska Białej, za zestaw wierszy pod tytułem „Powroty do źródła”
                            
III miejsce Kazimierz Kusznierow, godło „Wrotycz” z Łomaz, za utwór „Pieśń o chlebie”.
                     
Wyróżnienie: 
Anna Bełczącka
, godło „Mała” z  Radzynia Podlaskiego, za zestaw wierszy „Skórki od chleba”, „Pan to sprawił i cudem jest w moich oczach” i wiersz bez tytułu
Joanna Tymoszuk, godło „Gianna” z Lublina za wiersz „Danse macabre”
Agnieszka Maj, godło „Enter” z Gołębia, za wiersz „Ja i wiatr”.
Krystyna Gudel, godło „Wrzos” z Suchowoli, za zestaw sonetów „Epitafium dla dworku w Grodzisku” i „Powroty”
Bogdan Nowicki, godło „Amadeus” ze Świętochłowic, za wyrównany stylistycznie zestaw wierszy „Parabola o drzewach z melodią Mozarta w tle”, „Modlitwa muzycznych plaż” i „Poezja jesiennych pejzaży”
Tadeusz Charmuszko, godło „Macierzanka” z Suwałk, za tematykę i poprawną konstrukcję nadesłanych wierszy „Wieś” i „Z łezką w oku”
Adam Bolesław Wierzbicki, godło „Salon samotnika” z Dłużka, za zestaw wierszy „Herostrates polski” i „Ballada o żołnierzu zapomnianym”
Anna Piliszewska, godło „Rozstaje” z Wieliczki, za wiersz „Kalinowa panienka w muzycznej sukience”
Regina Świtoń, godło „Wrzosowy Świt” z Knyszyna, za wiersz bez tytułu poświęcony pamięci Ireny Golec

Wyróżnienia specjalne za zaangażowanie i aktywność w konkursie otrzymują:
Jolanta Zgorzałek, godło „Nina” z Brzozowicy Dużej, za poetycką wrażliwość przedstawioną w wierszach „Jeśli...” i „Czasami gdy...”
Jadwiga Cisak, godło „Iga” z Turowa, za humor i tematykę, a także sprawny warsztat wiersza „Kobieca dola” .

Ponadto nagrodę specjalną ufundowaną przez Patrona konkursu, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Tadeusza Sławeckiego, za poezję, w której tematem przewodnim jest piękno wsi polskiej, jej przyrody i ludzi otrzymuje Janusz Pyziński z Dębicy.

Komisja stwierdza szerokie  zainteresowanie konkursem, prace napłynęły m.in. z Janowa Podlaskiego, Kępic, Łukowa, Dłużka, Świdnicy, Terespola, Szczecinka, Warszawy, Knyszyna, Białobrzegów, Milanowa, Wieliczki, Świętochłowic, Trzebini, Kielc, Międzyrzeca Podlaskiego, Białej Podlaskiej, Radzynia Podlaskiego, Parczewa, Wohynia, Krakowa, Wrocławia, Myszkowa, Sieradza, Bielska-Białej, Wolbromia, Dębicy, Tuchowicza, Łomaz, Suwałk, a więc z całej Polski.

Ponadto komisja stwierdza dobry, wyrównany poziom konkursu. Cieszy nas niezmiernie liczny udział młodych autorów, ze szkół podstawowych i gimnazjów. Dziękujemy w tym miejscu nauczycielom, którzy zdopingowali swoich uczniów do udziału w konkursie, a także zachęcali do posługiwania się ciekawymi formami literackimi, jak chociażby akrostych czy limeryk. Tematyka prac konkursowych poruszała wiele zagadnień, częstymi motywami w utworach młodych autorów była samotność, tęsknota za prawdziwą przyjaźnią i miłością. Nadesłane utwory odzwierciedlają krytyczny obraz współczesności: rozpad rodziny, pogoń za  bogactwem i karierą, zabieganie o popularność, brak czasu dla siebie.
Mocną grupę autorów stanowią osoby dorosłe, poziom prac nadesłanych w tej kategorii komisja ocenia jako wysoki i wyrównany, stąd tak wiele wyróżnień w dziedzinie poezji.
Wszystkie konkursowe prace są interesujące, aktualne, odzwierciedlają życie ich autorów oraz stosunek do rzeczywistości, przybierający w różnych utworach zarówno formę aprobaty, jak również negacji.