Protokół z posiedzenia Jury IX Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego
im. Ireny Golec p.t. „Czerwona róża dla Niej”
organizowanego pod honorowym patronatem Tadeusza Sławeckiego
Dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego
w Lublinie
Komisja w składzie:
Przewodniczący – Ryszard Kornacki (członek Związku Literatów Polskich w
Lublinie, prezes Międzyrzeckiego Stowarzyszenia Teatralnego,
autor wielu tomików poetyckich, laureat konkursów ogólnopolskich)
Sekretarz – Katarzyna Wileńska (absolwentka Wydziału Polonistyki
Uniwersytetu Warszawskiego, poetka, animator kultury)
Członek – Zofia Goławska (wieloletni pedagog, członek Zarządu Powiatu w Radzyniu Podlaskim, absolwentka UMCS w Lublinie)
W dniu 14.X.2016 r., po zapoznaniu się ze 106 zestawami prozy i poezji, postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
W dziedzinie poezji:
Kat. I
I miejsce Dominika Adamowicz godło„Pierrot” z Kąkolewnicy, za dojrzałość i wrażliwość poetycką w wierszu pod tytułem ”Siostry”
II miejsce Kornelia Morawik godło „Korneluszka” z Paszk Małych, za wyrównany zestaw
wierszy „Nadwiślański bulwar”, „Skała” i „Barwy tęczy w ogrodzie”
II miejsce Filip Mironiuk godło „Paszkowianin”z Paszk Małych za dojrzałe przemyślenia w wierszach „Rodzina” i „ Las”
III miejsce Karol Zieńczuk godło „Zwykły człowiek” za opiewanie swojej Małej Ojczyzny w wierszu „Kąkolewnica”.
Wyróżnienie specjalne: Klaudia Sokół godło „Sokole Oczko” z Zosinowa, za
wiersze poświęcone Irenie Golec, patronce naszego konkursu: „Jak nie kobieta” i „Bez zmartwień”
Wyróżnienie: Dominka Śledź godło „Smerfetka” z Kąkolewnicy, za ciekawą prozę poetycką: „Wewnętrzny kwiat”
Jakub Szczepaniuk godło „Blu” z Turowa, za pełen humoru wiersz „Pies”
Julia Zieńczuk godło „Malinka” z Kąkolewnicy, za zestaw wierszy
„Rodzinka” i „Mój pies”
Kat. II
I miejsce Kamila Kulik godło „Tosia” z Kąkolewnicy, za bardzo dobry formalnie
i zachwycający treścią wiersz „Deszcz”
II miejsce Dominka Suśniak godło „Victoria” z Pościsz, za poetycki przekaz
wierszy „Tyko tu” i „Czar jesieni”
III miejsce Wiktoria Kopron godło „Wiła” z Berezy za ciekawy wiersz „Czy to choroba”
Wyróżnienie: Patrycja Komoń godło „Patka” z Kąkolewnicy za oryginalny pod względem formy wiersz „Patrycja - imię jak każde”
Kat. III
I miejsce Maciej Henryk Modzelewski godło „Zaklika” z Białobrzegów
za bardzo dobry, wyrównany zestaw wierszy „Nokturn” i „Parabola
o codziennych obrazach”
II miejsce Oliwia Pocztarska godło „Aiwilo” z Międzyrzeca Podlaskiego, za zestaw wierszy poruszający aktualne problemy społeczne: „Złowroga fala”, „Doping” i „Aborcja”
III miejsce Dominika Domańska godło „Boska” z Grabowca za wiersz „Zdanie”
Wyróżnienie: Klaudia Mikitiuk godło „Rudzik” z Radzynia Podlaskiego, za ciekawe przemyślenia zawarte w wierszu „Żyć”.
Kat. IV
I miejsce Mirosław Puszczykowski godło „Agawa” z Mogilna za spójny zestaw wierszy „Z dzieciństwa”, „W ogrodzie babci” i „Gdzie serce bije mocniej”
II miejsce Daniela Bednarekgodło „Agat” z Zelowa, za poruszający wiersz „Jęczy wołyńska ziemia”
II miejsce Jadwiga Cisak godło „Iga” z Turowa, za satyryczny obraz współczesnej wsi
opisany w utworach „W sanatorium” i „Afrykański pomór świń”
III miejsce Marianna Pawłowska godło „Macierzanka” z Niemojek, za bardzo dobry,
wyrównany zestaw wierszy „Posag”, „Na moją lipę” i „Dzieciństwo”
Wyróżnienie: Agnieszka Maj godło „Tatarak” z Gołębia, za erotyk „Kwiczoł i jarzębina”
Mariusz Cezary Kosmala godło „My” z Legionowa za oryginalny utwór „Cyprian Kamil Norwid posyła e-mailem wiersze do redakcji "Toposu" z propozycją wydania tomiku, i po półtora tygodnia przychodzi odpowiedź”
Stanisław Iwanowski godło „Stach” z Kąkolewnicy za zestaw wierszy opisujących życie współczesnych emerytów
Krzysztof Martwicki godło „Znowuż” z Płońska, za obraz świata przedstawiony w wierszach „Gdzieś w nas stroją namiot cyrkowcy”, „Nie będzie dawane na zeszyt” i „Sprawy za lasem”
Kazimierz Kusznierów godło „Wrotycz” z Lubenki , za przemyślenia wyrażone w wierszach „Obłudnicy”, „Niegodziwcy” i „Nostalgia”
Janina Karasiuk godło „Laski, piaski i karaski” z Żakowoli Starej, za bardzo dobry zestaw wierszy „Słowo po słowie”, „Mój świat” i „Zaproszenie”.
W dziedzinie prozy:
Kat. I
I miejsce Karol Migal godło „Migalek 52218” z Turowa, za bardzo dobry styl i ciekawą akcję opowiadań „Udane wakacje” i „Marzenia się spełniają”
II miejsce Patrycja Cisak godło „Pati” z Turowa za opowiadania z elementami fantastyki „Urodziny” oraz „Tęsknota”
III miejsce Karol Siemionek godło „Lwiątko” z Żakowoli Starej, za utwór poruszający tematykę powstania warszawskiego
Wyróżnienie: Wiktoria Góralska godło „Wika” z Turowa, za poprawną formę, a zwłaszcza dopracowane zakończenia opowiadań „Przyjaciółka na całe życie” i „po drugiej stronie lustra”
Aleksandra Komoń godło „Olcia” z Turowa, za opowiadanie „Stara fotografia”
Kat. II
I miejsce Julia Kokoszkiewicz godło „Żelek” z Polskowoli, za bardzo dobre opowiadanie z nieoczywistym zakończeniem „Anioły na ziemi”
II miejsce Natalia Semeniuk godło „Buteeeleczka” z Wygnanki za wzruszający utwór w formie listu
II miejsce Magdalena Drelowiec godło „Magnolia” z Kąkolewnicy za fragment pamiętnika „Wilczogłodna”
III miejsce Martyna Kaczor godło „Tini” z Międzyrzeca Podlaskiego, za wyważone pod względem treści i stylu opowiadanie „Cud”
Wyróżnienie: Aleksandra Wiercińska godło „Lola” z Olszewnicy, za ciekawą formę
utworu dedykowanego Irenie Golec
Katarzyna Musiatowicz godło „Misia” z Turowa za tematykę opowiadań
„Cuda się zdarzają” i „Fałszywa przyjaciółka”
Miłosz Telega godło „Gombit” z Międzyrzeca Podlaskiego, za opowiadanie
„Stworzenie świata”
Aleksandra Gąsior godło „Alex” z Międzyrzeca Podlaskiego za
opowiadanie „Mam swojego anioła”
Kat. III
I miejsce Joanna Głodek godło „Eteryczna” z Radzynia Podlaskiego, za bardzo dobre stylistycznie i o odważnej tematyce opowiadania „Upita depresja” i „Leśny koszmar”
II miejsce Eliza Anna Korneluk godło „Śnieżynka” z Piszczaca za zestaw opowiadań „Rozmowa” i „Pierwszy śnieg”
III miejsce Maciej Henryk Modzelewski godło „Zaklika” z Białobrzegów za opowiadanie oparte o postać Jana Piwnika, ps. „Ponury”
Wyróżnienie: Weronika Purgal godło „Feniks”z Zabiela za ciekawe próby podejmowania niepopularnych tematów w opowiadaniach „Przełom” i „365”
Anna Niedźwiecka godło „Róża” z Żakowoli Radzyńskiej za temat wygórowanych ambicji rodzicielskich w opowiadaniu „List do matki”
Klaudia Oklińska godło „Arvena” z Miś, za bardzo dobre stylistycznie i ciekawe treściowo opowiadania „Niewypełniona misja” i „Ołówek”
Weronika Golec godło „Słoneczko” z Przechodziska za utwór w formie eseju „L'art pour l'art!”
Kat. IV
II miejsce Agnieszka Kostuch godło „Storczyk” z Trzebinii, za utwór „jestem z prowincji”
III miejsce Agnieszka Weronika Panasiuk godło „Serenity” z Białej Podlaskiej, za
zestaw utworów: „Poleska miłość”, „Rudzik” i „Ucieczka staruszka”.
Komisja stwierdza szerokie zainteresowanie konkursem, prace napłynęły m.in. z Wrocławia, Kielc, Lęborka, Płońska, Bielska Białej, Janowa Podlaskiego, Białej Podlaskiej, Terespola, Suwałk, Warszawy, Mogilna, Legionowa, Dłużka, , Gołębia, Białobrzegów, Piszczaca, Łomaz, Suchowoli, Parczewa, Radzynia Podlaskiego, Międzyrzeca Podlaskiego a więc z całej Polski.
Komisja z ogromną przyjemnością podjęła się zadania rozdzielania nagród finansowych ufundowanych przez rodzinę patronki naszego konkursu, Ireny Golec oraz Bank Spółdzielczy w Międzyrzecu Podlaskim, Bank Spółdzielczy w Trzebieszowie i Gminny Ośrodek Kultury w Kąkolewnicy.
Komisja postanowiła przyznać laureatom kategorii IV w dziedzinie poezji i prozy nagrody finansowe w wysokości:
I miejsce – 300 zł
II miejsce – 200 zł
III miejsce – 150 zł
Wyróżnienie – 100 zł
Nagrody finansowe należy odebrać osobiście w dniu 6 listopada 2016 roku
Ponadto komisja stwierdza bardzo dobry, wyrównany poziom konkursu. Cieszy nas niezmiernie liczny udział młodych autorów, w tym roku szczególnie licznie prezentowały się szkoły ponadgimnazjalne oraz najmłodsi autorzy – ze szkół podstawowych. Dziękujemy w tym miejscu nauczycielom, którzy zdopingowali swoich uczniów do udziału w konkursie, a także zachęcali do posługiwania się ciekawymi formami literackimi. Tematyka prac oscylowała wokół problemów dotykających współczesną młodzież – jak wybór właściwej drogi życiowej, wartość przyjaźni, potrzeba miłości rodzicielskiej, odkrywanie własnej tożsamości w oparciu o rodzinną historię – ale także ukazywała wrażliwość autorów na piękno otaczającego świata i na drugiego człowieka.
Autorzy z czwartej kategorii wiekowej, czyli dorośli, skupili się głównie na opiewaniu życia wiejskiego lub małomiasteczkowego obecnie, ale przede wszystkim w retrospektywnych powrotach. Poziom prac w tej kategorii był bardzo wyrównany i niezwykle trudno było komisji wyłonić zwycięzców. Jest nam bardzo miło, że w zestawach konkursowych wciąż pojawiają się nowe nazwiska, co świadczy o tym, że nasz konkurs cieszy się żywym zainteresowaniem.