W gminie Kąkolewnica zakończono prace związane z opracowaniem PLANU GOSPODARKI NISKOEMISYJNEJ. Dokument został wykonany w ramach projektu pn. „Gospodarka niskoemisyjna w gminie Kąkolewnica – planowanie strategiczne", współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013, Priorytet IX Infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku i efektywność energetyczna; Działanie 9.3 Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej - plany gospodarki niskoemisyjnej w ramach konkursu nr 2/POIiŚ/9.3/2013.
PGN zawiera informacje o ilości wprowadzanych do powietrza pyłów i gazów cieplarnianych na terenie gminy i wskazuje propozycje konkretnych działań ograniczających te ilości mających m.in. wpływ na zmniejszenie zużycia energii w budynkach, w tym obiektach użyteczności publicznej i budynkach mieszkalnych, zmniejszenie zużycia energii elektrycznej poprzez wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań związanych z oświetleniem ulic, poprawę jakości dróg, wpływającą na zmniejszenie zużycia paliw, a poprzez to spadek emisji substancji zanieczyszczających do środowiska. Ponadto uzyskane wyniki i ich opracowania w bezpośredni sposób będą przekładać się na wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii w produkcji energii, pomoc w termomodernizacji obiektów budowlanych należących do mieszkańców i budynków wykorzystywanych na cele gospodarcze i społeczne, pomoc w wymianie źródeł ogrzewania budynków z węglowego na inne, charakteryzujące się mniejszą emisją gazów cieplarnianych, promocję i wdrażanie idei budownictwa energooszczędnego, edukację mieszkańców w zakresie OZE i efektywnego gospodarowania energią, jak i przygotowanie samorządu lokalnego do pełnienia wzorcowej roli w zakresie efektywności energetycznej.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko
W dn. 27.02.2015 r. w siedzibie Urzędu Gminy w Kąkolewnicy odbyła się konferencja z władzami gminy oraz pracownikami Urzędu Gminy poświęcona etapom tworzenia PLANU GOSPODARKI NISKOEMISYJNEJ. W trakcie konferencji zaprezentowano strukturę PGN, przedstawiono wyniki inwentaryzacji bazowej emisji gazów cieplarnianych, wskazano i omówiono działania z zakresu gospodarki niskoemisyjnej, praktycznych aspektów działań inwestycyjnych wpisujących się w realizację planu gospodarki niskoemisyjnej.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko
W dn. 27.02.2015 r. w siedzibie Urzędu Gminy w Kąkolewnicy odbyło się szkolenie dla pracowników Urzędu Gminy związane z problematyką przygotowania i wdrożenia PLANU GOSPODARKI NISKOEMISYJNEJ.
Tematyka szkolenia obejmowała następujące zagadnienia:
W szkoleniu wzięło 12 pracowników związanych z tematyką obszarów gospodarki energetycznej, inwestycji, ochrony środowiska.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko
Gmina Kąkolewnica, w ramach przeprowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie konkursu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007 – 2013 w ramach działania 9.3. Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej - plany gospodarki niskoemisyjnej, dostała dofinansowanie na realizację projektu pn: „Gospodarka Niskoemisyjna w gminie Kąkolewnica - planowanie strategiczne".
Głównym celem projektu jest opracowanie Planu gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Kąkolewnica, który będzie kluczowym dokumentem regulującym działania gminy w zakresie ochrony i poprawy jakości powietrza, a także zmniejszenia zużycia energii zgodnie z wymogami unijnymi.
Dokument nakreśli działania w zakresie ograniczenia emisji, poprawy efektywności gospodarki oraz zwiększenia ilości energii z odnawialnych źródeł. Realizacja projektu obejmie swoim zakresem również stworzenie bazy danych inwentaryzacji CO2, niezbędne szkolenia dla pracowników oraz promocję projektu.
Podstawą opracowania efektywnego Planu jest inwentaryzacja zużycia energii i wynikającej z niego emisji CO2 na terenie gminy. W związku z tym przygotowane zostały ankiety, które pozwolą na zebranie potrzebnych danych. Na podstawie przeprowadzonej inwentaryzacji zostaną sprecyzowane kierunki rozwoju przyczyniające się do realizacji wyznaczonych celów.
Uwaga!
Zadania ujęte w Planie Gospodarki Niskoemisyjnej będą miały większe szanse na uzyskanie dofinansowania projektu w ramach funduszy unijnych w nowej perspektywie finansowej 2014-2020 na zadania inwestycyjne z zakresu efektywności energetycznej m.in. termomodernizację budynków oraz zastosowanie odnawialnych źródeł energii.
Zapraszamy do współudziału w tworzeniu Planu. W tym celu zachęcamy Państwa do wypełnienia ankiety na temat zużycia nośników energii, planowanych inwestycji związanych z ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych.
Przekazane dane nie będą udostępnione publicznie. Opracowanie będzie zawierać jedynie zestawienia i wnioski z analizy zebranych informacji.
ZAPRASZAMY DO WYPEŁNIENIA ANKIET
1. Ankieta dla mieszkańców,
2. Ankieta dla przedsiębiorców,
Wypełnioną ankietą należy przesłać mailowo na adres: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. lub przekazać osobiście w Urzędzie Gminy w Kąkolewnicy, pok. nr 11. Ankietę w wersji papierowej można uzyskać, a potem złożyć, w Urzędzie Gminy w Kąkolewnicy, pok. nr 11.
Termin składania wypełnionych ankiet upływa 27 lutego 2015 roku.
Dziękujemy za pomoc w opracowaniu Planu Gospodarki Niskoemisyjnej Gminy Kąkolewnica !