Zastępca Prezesa
Jarosław Sierszchulski
Wg Rozdzielnika
Nasz znak Data:
ZP774DDl. WMGiOP.65003.26.2016.SF 29.02.2016 r.
Sprawa: ogłoszenie naboru wniosków o przyznanie pomocy na operacje typu „Modernizacja gospodarstw rolnych" w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych" PRO IV na lata 2014-2020
W dniu 29 lutego 2016 r. Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosił nabory wniosków na operacje typu ..Modernizacja gospodarstw rolnych" w ramach poddziałania ..Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych" dla obszarów wsparcia:
Nabory wniosków prowadzone będą w ramach ww. obszarów wsparcia w terminie od 31 marca do 29kwietnia 2016 r.
Warunki i tryb przyznawania pomocy, w tym szczegółowe informacje o prawach i obowiązkach beneficjentów, określa rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 sierpnia 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „ Modernizacja gospodarstw rolnych" w ramach poddziałania ,, Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych " objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lala 2014-2020 (Dz. U . poz. 1371).
Treść przedmiotowego rozporządzenia dostępna jest na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
O pomoc mogą ubiegać się osoby fizyczne (w tym jako osoby wspólnie wnioskujące), osoby prawne, wspólnicy spółek cywilnych, spółki osobowe prawa handlowego, jeśli są posiadaczami samoistnymi lub zależnymi:
gospodarstwa rolnego w rozumieniuart. 55 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r., poz. 121, z póżn. zm.), obejmującego co najmniej
- położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwanych dalej ..gospodarstwem"'.
Pomoc może być przyznana, jeżeli wielkość ekonomiczna gospodarstwa jest nie mniejsza niż 10 tys. euro (za wyjątkiem osób wspólnie wnioskujących) i nie większa niż 200 tys. euro.
Do pozostałych warunków, które musza być spełnione przez osobę ubiegającą się o pomoc należą m.in.:
Maksymalny poziom pomocy, określany również mianem ..intensywność pomocy", jest zróżnicowany. W podstawowej wersji pomoc przyznaje się w wysokości do 50% kosztów kwalifikowanych operacji, przy czym w przypadku operacji realizowanej przez osoby wspólnie wnioskujące lub młodego rolnika wynosi ona 60% kosztów kwalifikowanych i nie mulej niż 30% kosztów kwalifikowanych.
Z kolei za młodego rolnika uznaje się osobę fizyczną, która spełniania jednocześnie następujące warunki:
- w dniu składania wniosku o przyznanie pomocy ma nie więcej niż 40 lat;
- nie wcześniej niż 5 iat przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy rozpoczęła jako kierujący prowadzenie gospodarstwa;
- posiada kwalifikacje zawodowe określone w § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 lipca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej na operacje typu ..Premie dla młodych rolników" w ramach poddziałania „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U. poz. 982).
Pomoc w ramach ww. obszarów przyznaje się i wypłaca do wysokości limitu, który w okresie realizacji Programu wynosi maksymalnie:
Pomoc przyznaje się na operację o planowanej wysokości kosztów kwalifikowanych powyżej 50tys. zł.
Pomoc przyznaje się w formie refundacji części kosztów kwalifikowanych, do których zalicza się koszty:
3> zakładania sadów lub plantacji krzewów owocowych, gatunków owocujących efektywnie diużej niż 5 lat;
Należy mieć na uwadze, iż w przypadku operacji realizowanej w ramach obszarów A, B i C. pomoc przyznaje się w formie refundacji części kosztów związanych bezpośrednio z budową, modernizacją budynków inwentarskich, w tym ich wyposażaniem, lub adaptacją innych istniejących w gospodarstwie budynków na budynki inwentarskie, w tym ich wyposażaniem, lub budową lub modernizacją magazynów paszowych w gospodarstwach, w których jest prowadzona produkcja zwierzęca, w tym ich wyposażaniem, oraz kosztów ogólnych.
Wniosek o przyznanie pomocy należy wypełnić zgodnie z Instrukcją, zwracając szczególną uwagę na wszystkie wymagane pozycje i załączniki, które należy dołączyć do wniosku.
Wniosek o przyznanie pomocy składa się w oddziale regionalnym ARiMR właściwym ze względu na miejsce realizacji operacji. Wniosek o przyznanie pomocy może być złożony osobiście albo przez upoważnioną osobę również za pośrednictwem biorą powiatowego ARiMR, znajdującego się na obszarze właściwości miejscowej oddziału regionalnego właściwego zc względu na miejsce realizacji operacji.
Wniosek składa ssę osobiście lub przez upoważnioną osobę, albo przesyłką rejestrowaną, nadaną w placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. — Prawo pocztowe (Dz. U. poz. 1529 oraz z 2015 poz. 1830).
W przypadku osób wspólnie wnioskujących wniosek o przyznanie pomocy składa się w oddziale regionalnym ARiMR właściwym ze względu na położenie gospodarstw osób wspólnie wnioskujących, przy czym jeżeli gospodarstwa tych osób są położone na obszarze więcej niż jednego województwa, wniosek składa się w tym województwie, w którym jest położona największa część tych gospodarstw. W jednym roku można złożyć tylko jeden wniosek o przyznanie pomocy dotyczący danego gospodarstwa.
. 'a c ag Pomoc przysługiwać będzie według kolejności ustalonej przez ARiMR przy zastosowaniu kryteriów wyboru operacji. O kolejności przysługiwania pomocy na operację w ww. obszarach, decydować będzie suma uzyskanych punktów przyznanych na podstawie kryteriów wyboru operacji określonych w przepisach rozporządzenia wykonawczego. Jeżeli wniosek o przyznanie pomocy lub dołączone do niego dokumenty nie będą zawierać danych niezbędnych do ustalenia liczby punktów za dane kryterium, nie będą przyznane punkty za to kryterium.
Informacje na temat typu operacji ..Modernizacja gospodarstw rolnych" w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych'" PRO W 2014-2020 udzielane są w OR AriMR (adresy znajdują się na stronie www.arimr.gov.pl ) i pod numerem bezpłatnej infolinii 800 38 00 84.
Dodatkowo na stronie internetowej Agencji w lokalizacjach:
zamieszczone są odpowiedzi na najczęściej pojawiające się zapytania potencjalnych beneficjentów. W.w baza ptyań i odpowiedzi jest na bieżąco uzupełniana o nowe zagadnienia.
Mając powyższe na uwadze, zwracam się z uprzejmą prośbą o rozdysponowanie powyższej informacji w podległych Państwu strukturach, aby informacja o pomocy w tym zakresie irafila do jak najszerszego kręgu potencjalnych jej odbiorców.
Rozdzielnik:
Pan Wiktor Szmulewicz - Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, ul.: Wspólna 30.00-930 warszawa, fax (22) 623-11-55,
Pan Szczepan Zalewski - Dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, ul. Pszczelińska 99, 05-840 Brwinów, fax (22) 729 72 91.