Piątek, 19 Lipca 2024  Imieniny: Alfred, Arseniusz, Lutobor
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
<< < November 2019 > >>
Mo Tu We Th Fr Sa Su
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Number of visits
7775983

Poll

Jak często odwiedzasz naszą stronę?

codziennie - 19.4%
co drugi dzień - 5.6%
raz w tygodniu - 25%
raz w miesiącu - 8.3%
raz w roku - 41.7%

Finał XII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Ireny Golec „Czerwona róża dla Niej”.

 

W niedzielę 17 listopada 2019 roku odbył się Finał XII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Ireny Golec „Czerwona Róża dla Niej”, organizowanego pod honorowym patronatem Tadeusza Sławeckiego Dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

Komisja w składzie:

Przewodniczący – Ryszard Kornacki (poeta, prozaik, publicysta, animator kultury, członek ZLP  w Lublinie, oraz członek założyciel Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu Podlaskim i redaktor „Rocznika Międzyrzeckiego”. Autor 18 tomików wierszy, laureat m.in. Nagrody Literackiej im. Józefa Czechowicza oraz nagrody Sławy Przybylskiej „IN ARTE LIBERTAS”- „W sztuce Wolność”                               

Sekretarz – Zofia Goławska (wieloletni pedagog, absolwentka UMCS w Lublinie) 

Członek – Elżbieta Kancik  (wieloletni pedagog, nauczyciel języka polskiego)  

W dniu 24.X.2019 r., po zapoznaniu się ze 84 zestawami prozy i poezji, postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

W dziedzinie poezji:

Kat. I

II miejsce Małgorzata Chodyka godło „Mał - Goś” z Międzyrzeca Podlaskiego, za bardzo dobry i wyrównany zestaw wierszy a wśród  nich najlepsze: ”Delikatnie” , „Przy choince.”, ( xxx )   - moje szczęście

II miejsce Ewelina Matejko godło „Szalony zmysł” z Międzyrzeca Podlaskiego, za bardzo dobre wiersze: „Parasolka”, „Kasztan” i „Haiku”.

III miejsce Aleksander Kot  godło „Opek” z Kąkolewnicy, za dużą wrażliwość  poetycką w wierszach: „Listopadowa słota” i „Nadeszła jesień”.

Wyróżnienie: Jolanta Wysokińska godło „Julcia” z Mościsk, za piękny wiersz poświęcony Matce 

Dominika Bogucka  godło „Rzodkiewka” z Wygnanki, za wzruszający wiersz „Pani Irena”

Miranda Brzozowska godło „Fanta” z Międzyrzeca Podlaskiego, za sprawny wiersz p.t. „Po wakacjach”.

Nikola Adamowicz godło „Wiewiórka” z Międzyrzeca Podlaskiego, za ciekawy zestaw wierszy: „Mój skarb”, „Niezwykła Irka”, „Od zabawy do nauki”. 

Michał Kowalewski godło „Kowal” z Polskowoli, za wiele mówiący wiersz bez tytułu  

Izabela Koczkodaj godło „Anonimka” z Jurek, za zrytmizowany wiersz „Myszka”.

Michał Chodyka  godło „Heroero” z Miedzyrzeca Podlaskiego, za bardzo dobry zestaw wierszy.

Aleksandra Marciniuk godło „Mar-Dra” z Międzyrzeca Podlaskiego, za nastrojowe wiersze „Pożegnanie” i „Smutek’

Wiktoria Kamińska godło „Muffinka” z Międzyrzeca Podlaskiego, za interesujący zestaw wierszy „Spacer” i „Mogę być”.

Kat. II

I miejsce Adrian Ciok godło „Egzystujący” z Radzynia Podlaskiego, za bardzo ciekawy i poruszający zestaw wierszy: „Droga w głąb duszy”, „Światełko”, i „Cisza”.

II miejsce Klaudia Niewęgłowska godło „Znajoma nieznajoma” z Radzynia Podlaskiego, za ciekawy zestaw i bardzo dobry wiersz „Opisać cud”.

III miejsce Amelia Korulczyk  godło „Karmelka” z Branicy Radzyńskiej, za piękny, głęboki i wzruszający wiersz „Spójrz mi w oczy”.

Wyróżnienie: Dominik Kowalik godło „Nightsing” z Radzynia Podlaskiego za pięknie zrytmizowane wiersze „Pożegnanie” i „Gra”.

Martyna Ostasiewicz godło „Słonecznik” z Radzynia Podlaskiego, za ciekawy i wyrównany zestaw wierszy: „Modlitwa” , „Znikanie” i „Trud marzeń”

Alex Wróbel godło „Alex Wróbel” z Międzyrzeca Podlaskiego, za przemyślany zestaw wierszy : „Kochać” „Szczerość” i „XXI wiek”.

Julia Sawczuk godło „PaniLightwood” z Radzynia Podlaskiego, za interesujące przemyślenia w wierszach. Najlepszy wiersz „Cisza”

 

Kat. III

I miejsce Agnieszka Maj godło „Len” z Gołębia, za znakomity zestaw wierszy „Święta Turbacyja”, „Młyn”, „Na pastwisku”

II miejsce Anna Bełczącka godło „Radzynianka 74” z Radzynia Podlaskiego, za poetycką wrażliwość wyrażoną w wierszach „Pokój delikatności” i „Czekając”.

III miejsce Tadeusz Charmuszko godło „Wodniczka ” z Suwałk, za piękny i wyrównany zestaw wierszy: „Biebrza”, „Spotkanie z łosiem”, „W ptasim raju”.

Wyróżnienie: Marianna Pawłowska godło „Kąkol” z Niemojek, za interesujący i bardzo dobry zestaw wierszy a w nim: „Scheda” i „Ludowi poeci”.

Andrzej Cap godło „Prometeusz” z Wygnanki, za piękne i poetyckie wiersze : „Życie”, „Miłość”.

Krzysztof Martwicki godło „ Piąta Pięć” z Płońska, za piękny wiersz-poemat: „Rozmowa z Profesorem A-Z o tym”’

Aleksander Pordzik godło „Cycero” z Raciborza, za ciekawy zestaw wierszy. Najlepszy to „Łyżka w herbacie”

Mirosława Ziobro godło „Aster” z Radzynia Podlaskiego, za prosty ale piękny zestaw wierszy: „Bądź sobą”, „Rodzice”, „Rozmowa syna z Ojcem”

Jan Gumbisz  godło „ Na huśtawce” z Kielc, za wzruszający zestaw wierszy: „Chłopskie oblicze”, „Trzeba nam”, „W zagonach”.

W dziedzinie prozy:

Kat. I 

I miejsce Wiktoria Góralska godło „Wikunia 123” z Turowa, za zestaw opowiadań: „Dno bólu” i  „Historia całego życia” 

II miejsce Małgorzata Szyszko godło „Pestka” z Turowa, za opowiadania „Nadzieja ”                          i „Szkoła”

III miejsce Weronika Pietruszka godło „Brunetka” z Turowa, za zestaw opowiadań „Nocowanie” i „Inna praca”

Wyróżnienie: Cezary Cap godło „Kercz” z Międzyrzeca Podlaskiego, za opowiadanie „Szanowna Pani” 

Nina Hawryluk godło „Anin” z Międzyrzeca Podlaskiego, za opowiadanie „Piątkowe popołudnie”

Karol Migal godło „Migus 1818” z Turowa, za  zestaw opowiadań „Z bloków na salony” i „Tylko sen”                       

 Julia Sierpień godło „Kulka” z Kąkolewnicy, za opowiadanie „Droga mamo”

Martyna Sykterz godło „Bella” z Grabowca, za opowiadanie „Sama jak palec” 

Kat. II

I miejsce Weronika Łopacka godło „Florentyna” z Międzyrzeca Podlaskiego za dwa opowiadania: „Żydowski Aryjczyk 1942” i „Skrzypaczka 1943”- wzruszające wspomnienia z okupacyjnej i obozowej przeszłości. Za wartką narrację i prezentację bohaterki.  

II miejsce Monika Pawlina godło „Lily” z Radzynia Podlaskiego, za opisanie niecodziennych sytuacji i zdarzeń w Polsce w czasie okupacji w opowiadaniu „ Skoro Niemcem się urodziłeś to jak Polak zginiesz”.

III miejsce Julia Wiater godło „Zakochana róża” z Ulana Majoratu, za wzruszające i rozbudowane opowiadanie „Ostatni dzień życia”. Znakomita narracja, monologi i dialog. Trafne opisy sytuacji.

Wyróżnienie: Aleksandra Semeniuk godło „Niezapominajka II” z Międzyrzeca Podlaskiego, za ciekawe opowiadania „Gorzka prawda” i „Bezkresna podróż”- problemy młodych, poszukiwanie miłości, ciekawe dialogi. 

Maria Kossak godło „Monika Mazur” z Zahajek, za opowiadania  „Moja recepta na rozwój wśród ludzi” i „ Nauczyciele – analiza z perspektywą wierszy”- dość ciekawe rozważania filozoficzno - psychologiczne. Nauczyciele z perspektywy ucznia.

Kat. III

I miejsce Alicja Zieńczuk godło „Echo” z Kąkolewnicy, za opowiadanie „Wspomnienia Sybiraka”. Trzy lata i czternaście dni spędzone w stalinowskich łagrach pozostały na zawsze w pamięci. Wzruszająca opowieść na podstawie zapisków i wspomnień Antoniego Siedlanowskiego- dziadka mojego męża – tak pisze autorka.

II miejsce Renata Diaków godło „Nostalgia” z Nowogródka Bobrzańskiego, za tekst „Super stars” i „Nowy świat”. W sumie bardzo dobre prace. Podstawowe pytanie jak być wolnym człowiekiem. Odwołania do „Zniewolonego umysłu” Czesława Miłosza. Eseistyczny charakter pracy.

Komisja stwierdziła szerokie zainteresowanie konkursem, prace napłynęły m.in. z Kielc, Płońska, Suwałk, Warszawy, Dłużka, Nowogrodu Bobrzańskiego, Raciborza, Barłogów koło Kurowa, Gołębia, Niemojek, Branicy Radzyńskiej, Bełcząca, Łózek, Zahajek, Ulana, Przychód, Radzynia Podlaskiego, Międzyrzeca Podlaskiego a więc z całej Polski. Ponadto komisja stwierdziła bardzo dobry, wyrównany poziom konkursu. Cieszy nas niezmiernie liczny udział młodych autorów, w tym roku szczególnie pięknie prezentowały się szkoły średnie oraz najmłodsi autorzy – ze szkół podstawowych. Dziękujemy w tym miejscu nauczycielom, którzy zdopingowali swoich uczniów do udziału w konkursie, a także zachęcali do posługiwania się ciekawymi formami literackimi. Tematyka prac oscylowała wokół problemów dotykających współczesną młodzież – jak wybór właściwej drogi życiowej, wartość przyjaźni, potrzeba miłości rodzicielskiej, odkrywanie własnej tożsamości w oparciu o rodzinną historię – ale także ukazywała wrażliwość autorów na piękno otaczającego świata i na drugiego człowieka. 

Autorzy z czwartej kategorii wiekowej, czyli dorośli, skupili się głównie na opiewaniu życia wiejskiego lub małomiasteczkowego obecnie, ale przede wszystkim w retrospektywnych powrotach. Poziom prac w tej kategorii był bardzo wyrównany i niezwykle trudno było komisji wyłonić zwycięzców. Jest nam bardzo miło, że w zestawach konkursowych wciąż pojawiają się nowe nazwiska, co świadczy o tym, że nasz konkurs cieszy się żywym zainteresowaniem. 

Uroczystą oprawę spotkania podkreślił występ Zespołu "Wrzos" z Kąkolewnicy. Dekoracja stworzona przez firmę Rośliny Ozdobne Jurki utrzymała spotkanie w jesiennym klimacie.

Wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu tegorocznego konkursu serdecznie dziękujemy.