Piątek, 12 Lipca 2024  Imieniny: Andrzej, Euzebiusz, Feliks
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
<< < November 2022 > >>
Mo Tu We Th Fr Sa Su
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Number of visits
7688885

Poll

Jak często odwiedzasz naszą stronę?

codziennie - 19.4%
co drugi dzień - 5.6%
raz w tygodniu - 25%
raz w miesiącu - 8.3%
raz w roku - 41.7%

Jubileusz X-lecia istnienia Zespół śpiewaczy „Kalina” z Wygnanki

 

 DSC6025     Zespół śpiewaczy „Kalina” z Wygnanki obchodził w tym roku Jubileusz X-lecia istnienia. Uroczystości  odbyły się w sobotę 29 października 2022 roku w Domu Kultury i OSP w Wygnance.

 

Z przedstawionej kroniki wynika, że okazją do powstania zespołu było uroczyste  uroczyste otwarcie Domu Kultury i OSP w Wygnance, które miało miejsce 2 października 2011r.  Jednakże tradycje zespołu śpiewaczego w Wygnance sięgają aż do lat 80- tych minionego stulecia .
Początkowo zespół liczył 5 osób : Marianna Cap, Bożena Ładniak, Teresa Kurowska, Barbara Pękala, Zofia Woch . Potem do zespołu dołączyły : Grażyna Korzeniowska, Halina Wieczorek, Alicja Siłuch, Alicja Cap. Kierowniczką zespołu od początku jego powstania jest  Pani Marianna Cap.  Od 2015 roku instruktorem zespołu jest Pan Aleksander Szmidt.

W 2013r. dzięki współpracy z Urzędem Gminy w Kąkolewnicy , OSP Wygnanka oraz LGD Zapiecek w Radzyniu Podlaskim zespół pozyskał środki na zakup nowych stroi ludowych.

Na przestrzeni lat  zespół aktywnie uczestniczył  w różnego rodzaju uroczystościach organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Kąkolewnicy czy też inne zespoły ludowe , o charakterze kulturalnym , patriotycznym czy religijnym jakie miały miejsce na terenie Gminy Kąkolewnica oraz Gminy Międzyrzec Podlaski, takich jak  min. : „Powiatowe Spotkania twórców Wsi”, „Powiatowy przegląd kolęd i pastorałek”, „Międzypokoleniowe warsztaty wokalne”, „Wojewódzki jesienny przegląd twórczości artystycznej seniorów” , „Jesienne Spotkanie z Folklorem” , „Przegląd Kapel i Zespołów ludowych”.
Aktualny skład zespołu przedstawia się następująco:  Marianna Cap, Teresa Kurowska, Barbara Pękala, Alicja Siłuch, Halina Wieczorek, Małgorzata Brodawka, Róża Matejuk , instruktor Aleksander Szmidt.

Uroczystości jubileuszowe swoją obecnością zaszczycili znamienici goście w osobach :
Pan Robert Gmitruczuk - Wicewojewoda lubelski, Pan Szczepan Niebrzegowski - Starosta radzyński , Pan Witold Korulczyk - Członek Zarządu Powiatu Radzyńskiego, Pan Zbigniew Smółko - Wiceprzewodniczący Rady Powiatu, Pani Anna Mróz - Wójt Gminy Kąkolewnica, delegacja Radnych Rady Gminy na czele z Panem Mariuszem Majczyną Przewodniczącym Rady Gminy i Panem Jerzym Szkodkowskim - Wiceprzewodniczącym Rady Gminy , Pan Artur Sępoch - Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury, Pani Bożena Adamowicz - Dyrektor GOK w Kąkolewnicy.

Na jubileusz przybyli także reprezentanci z innych zespołów śpiewaczych :
ALE BABY z Kapelą z Berezy, ECHO z Przychód, SAMI SWOI z Tłuśćca, LEŚNE ECHO z Zaścianek, BRZOZOWIANKI z Brzozowicy Dużej, TĘCZA z Brzozowicy Małej, WRZOS z Kąkolewnicy, PODLASIANKI z Lipniak, ZORZA z Polskowoli, NIEZAPOMINAJKI z Turowa, RÓŻANKI z Żakowoli Starej.

Po części muzycznej zaprezentowanej przez jubilatów i przybyłe zespoły ludowe nastąpiło wręczenie okolicznościowych podziękowań przez przedstawicieli władz.
Po czym  wszyscy udali się na poczęstunek przygotowany przez Panie z zespołu Kalina przy współpracy członkiń Koła Gospodyń Wiejskich w Wygnance. Był też tort jubileuszowy a spotkanie zakończyło się wspólna zabawą.