Sobota, 2 Listopada 2024  Imieniny: Ambroży, Bohdana, Bożydar
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
<< < November 2014 > >>
Mo Tu We Th Fr Sa Su
          1 2
3 4 5 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Number of visits
8562137

Poll

Jak często odwiedzasz naszą stronę?

codziennie - 19.4%
co drugi dzień - 5.6%
raz w tygodniu - 25%
raz w miesiącu - 8.3%
raz w roku - 41.7%

VII Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Ireny Golec p.t. „Czerwona Róża dla Niej” - 09.11.2014

W niedzielę 9 listopada 2014 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Kąkolewnicy odbyło się podsumowanie VII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Ireny Golec p.t. „Czerwona róża dla Niej", organizowanego pod patronatem honorowym Sekretarza Stanu w MEN Pana Tadeusza Sławeckiego. Spotkanie rozpoczęła prezentacja multimedialna poświęcona Patronce Konkursu – Irenie Golec, następnie wszystkich przybyłych gości powitała dyrektor GOK Pani Bożena Adamowicz, po niej głos zabrał patron honorowy konkursu Pan Tadeusz Sławecki przybliżając postać Ireny Golec.

W dalszej części protokół komisji konkursowej odczytała członek Zarządu Powiatu Pani Zofia Goławska, a jego omówieniem zajął się przewodniczący jury Pan Ryszard Kornacki. Kilka słów od Marszałka Województwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego, odczytał jego przedstawiciel Pan Radosław Dudziński. Po wystąpieniach finaliści konkursu odebrali dyplomy, nagrody książkowe i nagrody finansowe, był czas na zrobienie pamiątkowych fotek.
Następnie finaliści z pierwszych miejsc z poszczególnych kategorii zaprezentowali swoje utwory literackie nagrodzone w konkursie.

Po prezentacjach głos zabrała Pani Krystyna Kośmider która wiele ciepłych słów powiedziała o Irenie Golec.
Na scenie do wspólnej fotografii zebrała się cała rodzina Ireny Golec. Po zdjęciach program artystyczny zaprezentował wielopokoleniowy zespół NIEZAPOMINAJKI z Turowa, działający pod kierownictwem Pani Jadwigi Cisak, opiekunem muzycznym jest Pani Aldona Sadowska. Na zakończenie wszyscy przybyli wspólnie odśpiewali pieśń „Legiony..."

Na spotkanie przegotowana została okolicznościowa wystawa pamiątek po Irenie Golec, zaprezentowane zostały również zdjęcia z wszystkich poprzednich edycji konkursu. Oprawę muzyczną podsumowania zapewnił wirtuoz pianina Paweł Jakubik uczeń miejscowego gimnazjum.

Konkurs odbył się przy wsparciu Finansowym Powiatu Radzyńskiego, Banku Spółdzielczego w Trzebieszowie, Banku Spółdzielczego w Międzyrzecu Podlaskim i rodziny Ireny Golec, państwa: Izabeli I Janusza Golców i Mari i Andrzeja Gotkowskich.

Organizatorami Konkursu byli: Wójt Gminy – Zbigniew Ładny, Gminny Ośrodek Kultury w Kąkolewnicy i Grupa Poetycka „Wieś Tworząca".

Protokół z posiedzenia Jury VII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Ireny Golec p.t. „Czerwona róża dla Niej" organizowanego pod honorowym patronatem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Tadeusza Sławeckiego

Komisja w składzie:

Przewodniczący – Ryszard Kornacki (członek Związku Literatów Polskich w Lublinie, prezes Międzyrzeckiego Stowarzyszenia Teatralnego, autor wielu tomików poetyckich, laureat konkursów ogólnopolskich)
Sekretarz – Katarzyna Wileńska (absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, poetka, animator kultury)
Członek – Zofia Goławska (wieloletni pedagog, członek Zarządu Powiatu w Radzyniu Podlaskim, absolwentka UMCS w Lublinie)

W dniu 16.X.2014 r., po zapoznaniu się z 98 zestawami prozy i poezji, postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

W dziedzinie prozy:

Kat. I

I miejsce Krystian Góralski, godło „Krycha" z Turowa, za ciekawą narrację, oryginalny pomysł i przygotowanie merytoryczne opowiadania „Maszyna czasu".

Ex equo Natalia Tarkowska, godło „Nata" z Turowa, za piękno, dobry poziom artystyczny i aktualną, bliską czytelnikowi tematykę opowiadań„Przy drodze" i „Zapach szarlotki".

II miejsce Bartosz Rarak, godło „Kibic" z Żakowoli Poprzecznej, za poprawną narrację, znajomość środowiska rówieśniczego i elementy humoru w opowiadaniu „Na basenie".
III miejsce Angelika Grodzicka, godło „Andzi" z Turowa, za aktualność obserwacji i ciekawą, atrakcyjną narrację oraz sprawność stylistyczną opowiadań „Czarny kot" i „Narodziny".

Wyróżnienie: Igor Terlikowski, godło „Iki" z Turowa, za podejmowanie tematyki bliskiej dziecku i rodzinnej miłości w opowiadaniach „Moja rodzina" i „Przeprowadzka".
Ewelina Siennicka, godło „Ella" z Polskowoli, za tematykę miłości do zwierząt oraz luźną i szybką narrację opowiadania „Łatka psotna kotka".

Kat. II

I miejsce Maciej Henryk Modzelewski, godło „Kmicic" z Białobrzegów za bardzo dobry styl, dobrą obserwację i oryginalną tematykę opowiadania „Pilica".

II miejsce Karolina Ognik, godło „Koralina", uczennica Gimnazjum nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim, za żywą akcję i ciekawie rozwinięty temat oraz doskonałą obserwację rzeczywistości, nawiązującą do szkoły i jej problemów w opowiadaniu „Każda historia ma swój początek i koniec".

III miejsce Julia Barczuk, godło „Julcciiaa", uczennica Gimnazjum nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim za trafne analogie między światem rzeczywistym a wymyślonym oraz dojrzałe refleksje w opowiadaniu „Moja rzeczywistość".

Wyróżnienie: Agnieszka Telega godło „Best Seller", uczennica Gimnazjum nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim, za trafną tematykę, poprawny styl i wartkość akcji opowiadań „Kamień-Cud" i „Spróbuj mnie zobaczyć".

Kat. III

I miejsce Anna Ewa Hukaluk, godło „Blanka" z Grabowca, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim, za poprawny styl i głęboką analizę psychologiczną opowiadania „Pożegnanie".

Kat. IV

I miejsce Andrzej Chodacki, godło „Emerytowany Doktor" z Parczewa, za zakorzenione w faktach, opisane doskonałym warsztatem i głębokie wartości zawarte w opowiadaniach „Rozejm Bożonarodzeniowy", „Opowieść o Mundku Zbójniku" i „Stał się cud".

II miejsce Tadeusz Charmuszko, godło „Mamba" z Suwałk, za żywą narrację i humor w opowiadaniach „Smak zemsty" i „Istota ludzkiej istoty".

Wyróżnienie: Jędrzej Kozak, godło „Wilco" z Koszalina, za poprawny warsztat opowiadania „Zaklinacz z plemienia Tegere".

W dziedzinie poezji:

Kat. I

I miejsce Zuzanna Kokoszkiewicz, godło „Rozgwiazda" z Kąkolewnicy, za poetycki obraz jesieni i skrótowość i obrazowość poetycką wiersza „Jesień".

II miejsce Zuzanna Wiśnicka, godło „Koniara" z Kąkolewnicy, za tematykę bliską dziecku oraz rytmiczność wierszy „Mój mały świat" i „Kundel".

III miejsce Magdalena Drelowiec, godło „Magnolia" z Kąkolewnicy, za nawiązanie do rodzinnej miejscowości i pór roku w wierszach „Kąkolewnica", „Jesień".

Wyróżnienie: Oliwia Rąbkowska, godło „Nutka" z Brzozowicy Dużej, za ciekawe ujęcie wiersza o Patronce konkursu.
Bartosz Rarak, godło „Kibic" z Żakowoli Poprzecznej, za aktualną, sportową tematykę wiersza oraz przekaz emocji w wierszu „Polscy siatkarze"
Julia Jaśniak, godło „Stokrotka" z Kąkolewnicy, za plastyczną wyobraźnię i humor w wierszu „Na Łysej Górze".
Aleksandra Sobota, godło „Kwiatek" z Kąkolewnicy, za wiersz „Marzenia".
Aleksandra Lecyk, godło „Smerfetka" z Kąkolewnicy, za tematykę bliską życia na wsi w wierszu „Rodzina".

Kat. II

I miejsce Aleksandra Jędruszczak, godło „Carmelova" z Wohynia, za wiersz „Taka krzywa, która wszystko prostuje".

II miejsce Kornelia Mańko, godło „Serduszko" z Turowa, uczennica gimnazjum w Kąkolewnicy, za bardzo dobry wiersz poświęcony Patronce naszego konkursu.

III miejsce Adrianna Gawryszuk, godło „Porcelanowa" z Żakowoli Starej, uczennica gimnazjum w Kąkolewnicy, za pomysłowość i wrażliwość poetycką w wierszach „Czekanie" i „Potrzebuję ciebie".

Kat. III

II miejsce Sylwia Wójcik, godło „Heban" ze Starej Wsi, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim, za wiersze „Marnować i psuć" i „Tak, a nie inaczej".

Kat. IV

I miejsce Jan Gumbisz, godło „Gołoborze" z Kielc, za jednorodny stylistycznie i spójny zestaw wierszy.

II miejsce Daniela Bednarek, godło „Kwiat Lotosu" z Zelowa, za poruszaną tematykę i bardzo dobrą formę nadesłanych wierszy.

III miejsce Krystyna Gudel, godło „Marta" z Suchowoli, za ciekawe obrazowanie i „wiersze opowiadające".

Wyróżnienie: Mirosław Puszczykowski, godło „Olimp" z Mogilna, za pochwałę wiejskiego życia i wspomnienia rodzinnego domu w nadesłanych wierszach.
Grzegorz Baczewski, godło „Poeta Misticus" z Warszawy za przekorę, pobudzanie do myślenia i refleksji
Janusz Pyziński, godło „Miedzny Kamień" z Dębicy, za jednolity stylistycznie i nawiązujący do dawnej wsi zestaw wierszy.
Dominik Sobol, godło „Miejscowy Wieśniak" z Terespola, za odwołania do młodości, poprawny i jednocześnie nowatorski zapis życia w nadesłanym zestawie sonetów. Wiersze bliskie prozy.
Agnieszka Kostuch, godło „Łapacz snów" z Trzebini wiersz „Papierowi staruszkowie" nawiązujący do przemiany czasu i tragicznego losu starych książek.
Andrzej Ziobrowski, godło „Jesieni tła" z Nowej Huty, za wiersze bliskie prozie przy jednoczesnym nowatorskim obrazowaniu.
Lidia Chmielewska, godło „Joanna" z Kielc, za dobre pomysły na wiersze „Sen", „Pewnej nocy" i „Prześwietlony słońcem październik", bogate słownictwo, ciekawe puenty.
Zygmunt Królak, godło „Koncert pasikonika" z Witolubia, za obrazowość i malowniczość opisu, rytmiczność wierszy, odwołania do dzieciństwa i domu rodzinnego.

Komisja stwierdza szerokie zainteresowanie konkursem, prace napłynęły m.in. z Włodawy, Parczewa, Terespola, Trzebini, Kielc, Nowej Huty, Wrocławia, Białobrzegów, Płocka, Koszalina, Dłużka, Stoczka Łukowskiego, Mogilna, Warszawy, Gołębia, Wohynia, Dębicy, Janowa Podlaskiego, Zelowa, Suwałk, Suchowoli, Lublina, Koszalina, Świdnicy, a więc z całej Polski.
Komisja z ogromną przyjemnością podjęła się zadania rozdzielania nagród finansowych ufundowanych przez rodzinę Patronki naszego konkursu, Ireny Golec oraz Bank Spółdzielczy w Międzyrzecu Podlaskim, Bank Spółdzielczy w Trzebieszowie i Gminny Ośrodek Kultury w Kąkolewnicy.
Komisja postanowiła przyznać laureatom kategorii IV w dziedzinie poezji i prozy nagrody finansowe w wysokości: I miejsce – 300 zł; II miejsce – 200 zł; III miejsce – 150 zł; Wyróżnienie – 100 zł

Ponadto komisja stwierdza dobry, wyrównany poziom konkursu. Cieszy nas niezmiernie liczny udział młodych autorów, ze szkół podstawowych i gimnazjów. Dziękujemy w tym miejscu nauczycielom, którzy zdopingowali swoich uczniów do udziału w konkursie, a także zachęcali do posługiwania się ciekawymi formami literackimi, jak chociażby aforyzmy. Tematyka prac konkursowych poruszała wiele zagadnień, częstymi motywami w utworach młodych autorów była przyjaźń człowieka do zwierząt, problem bezpieczeństwa na drogach, problem marzeń i rzeczywistości, miłość rodzinna, wspomnienia, twórczość oparta na faktach. Nadesłane utwory odzwierciedlają krytyczny obraz współczesności: rozpad rodziny, pogoń za bogactwem i karierą, zabieganie o popularność, brak czasu dla siebie.
Mocną grupę autorów stanowią uczniowie z poziomu szkoły podstawowej oraz dorośli, poziom prac nadesłanych w tej kategorii komisja ocenia jako wysoki, stąd tak wiele wyróżnień w dziedzinie poezji.
Wszystkie konkursowe prace są interesujące, aktualne, odzwierciedlają życie ich autorów oraz stosunek do rzeczywistości, przybierający w różnych utworach zarówno formę aprobaty, jak również negacji.