Sobota, 22 Czerwca 2024  Imieniny: Achacjusz, Achacy, Agenor
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
<< < June 2015 > >>
Mo Tu We Th Fr Sa Su
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Number of visits
7512919

Poll

Jak często odwiedzasz naszą stronę?

codziennie - 19.4%
co drugi dzień - 5.6%
raz w tygodniu - 25%
raz w miesiącu - 8.3%
raz w roku - 41.7%

Uroczystość religijno - patriotyczna na Uroczysku Baran w Kąkolewnicy - 14.06.2015

 

Jak co roku 14 czerwca 2015r. odbyły się uroczystości religijno-patriotyczne na Uroczysku Baran w Kąkolewnicy, to tzw. Mały Katyń. Oprawę liturgii zapewniła Orkiestra Wojskowa z Siedlec pod batutą por. Dariusza Kaczmarskiego oraz Zespół Wokalny Służby Więziennej z Zamościa pod kierownictwem Mirosława Radlińskiego.

Wszystkich przybyłych powitał wójt gminy Zbigniew Ładny.
„Ta dzisiejsza uroczystość niech będzie wyrazem hołdu z naszej strony świadczącym, że cały czas pamiętamy o historii Żołnierzy Wyklętych, żołnierzy niepodległościowego podziemia. Wasza obecność tutaj świadczy o tym, że świadomość o historii Żołnierzy Wyklętych ciągle w nas rośnie. Niech ten nasz „Mały Katyń" będzie przestrogą dla nas, że to człowiek człowiekowi zgotował taki los. Niech już nigdy nie powtórzy się ta historia" – mówił wójt gminy Kąkolewnica Zbigniew Ładny. Na uroczystość przybyły poczty sztandarowe, flagowe i zaproszeni goście.

Msza św. odprawiona została przez ks. prałata pułkownika Andrzeja Dziewulskiego. Po Mszy św. odbył się Apel Poległych który odczytała pani porucznik Małgorzata Mroszczyk a następnie salwę honorowa oddała kompania honorową. Wiersz p.t. „Uroczysko Baran" poświęcony zamordowanym w lesie Baran, autorstwa miejscowej poetki Janiny Karasiuk zaprezentowała Pani Feliksa Głowniak z Kąkolewnicy.
Kolejnym punktem uroczystości było składanie kwiatów i wieńców pod pomnikiem przez licznie przybyłe delegacje.

Następnie poczty sztandarowe oraz zebrani goście przy dźwiękach orkiestry dętej udali się na strzelnicę, gdzie odbyła się druga część uroczystości. Przed licznie zgromadzoną publicznością zaprezentowali się:
Orkiestra Wojskowa w Siedlcach pod dowództwem por. Dariusza Kaczmarskiego. Zespół Wrzos z Kąkolewnicy pod kier. Józefy Iwanowskiej z wiązanką pieśni żołniersko-patriotycznych. Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ulan Majorat Czemierniki pod batutą Tomasza Nurzyńskiego. Była też tradycyjna wojskowa grochówka, kiełbaski z ogniska i kąkolewnicka oranżada.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim darczyńcom, sponsorom, instytucjom i osobom zaangażowanym w przygotowanie obchodów 70 rocznicy mordu w lesie Baran.