Sobota, 9 Grudnia 2023  Imieniny: Delfina, Joachim, Joachima
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
<< < czerwiec 2022 > >>
Pn Wt Śr Cz Pt So N
    1 2 3 4 5
6 7 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Liczba odwiedzin
6852032

Sonda

Jak często odwiedzasz naszą stronę?

codziennie - 19.4%
co drugi dzień - 5.6%
raz w tygodniu - 25%
raz w miesiącu - 8.3%
raz w roku - 41.7%

Uroczysko Baran po raz kolejny przypomni swoją historię …

Do notki prasowej 1

      Uroczystość na Uroczysku Baran w Kąkolewnicy w tym roku odbędzie się w dniu 12. Czerwca. Jej organizatorem jest Społeczny Komitet: dr Anna Jeleszuk – Przewodnicząca, Zbigniew Makarski – Zastępca i Anna Mróz – Wójt Gminy Kąkolewnica – Sekretarz.

      Celem uroczystości jest upamiętnienie pomordowanych na Uroczysku Baran. Uroczysko Baran jest miejscem tragicznych wydarzeń z lat 1944 – 45 na Południowym Podlasiu, w rejonie ówczesnego i obecnego powiatu radzyńskiego, jest miejscem zbrodni NKWD i tzw. Informacji Wojskowej LWP dokonanej nie tylko na żołnierzach polskich formacji niepodległościowych, ale także na ludności cywilnej. Po przejściu frontu w lipcu 1944 roku w Kąkolewnicy rozkwaterował się sztab marszałka Rokossowskiego. Swój zbrodniczy proceder zaczynały formacje NKWD, a przy nich tzw. Informacja Wojskowa LWP. Wysiedlono wówczas całą Kąkolewnicę Północną, Południową i częściowo Wschodnią. We wsi rozkwaterowało się wojsko. Wszystkie piwnice, spichrze i różne komórki zamieniono na „turmy”, które zaczęły szybko trzeszczeć w szwach od aresztantów, których zwożono zewsząd.
Ludzi wyciągano z domów, wyłapywano masowo po drogach, na jarmarkach, sprzed kościołów. Tutaj także osadzano oficerów i żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego za dezercję. Wyłapywano błąkających się żołnierzy Armii Krajowej z Kresów Wschodnich, z brygad wileńskich, batalionów nowogródzkich, poleskich i lwowskich. Przywożono żołnierzy z 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty, rozbrojonej pod Skrobowem koło Lubartowa.

      Wszyscy ci, co przeszli przez piekło kąkolewskich piwnic, sądzeni byli w miejscowej szkole przez sąd polowy NKWD i Informacji Wojskowej. Po śledztwie wszystkich podsądnych czekał wspólny, ponury los. Jedni zapełnili lochy Zamku Lubelskiego, inni wywiezieni zostali do Związku Sowieckiego, jeszcze innych spotkał los najtragiczniejszy. Zostali pod darniną Uroczyska Baran na zawsze. Uroczysko Baran zapisało się w pamięci mieszkańców jako „Mały Katyń”. Wyroki wykonywano nocą; mord odbywał się ze szczególnym okrucieństwem, strzelano do skazanych w tył lub bok głowy, a ciała żołnierzy, których stracono, wrzucano do bezimiennych mogił. W myśl totalitarnej propagandy ofiary egzekucji były nazywane przez komunistycznych i sowieckich oprawców bandytami, wrogami ludu i przestępcami. 

      Uroczystość, która ma charakter cykliczny jest organizowana przez Komitet Społeczny we współpracy z Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, z Lubelskim Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej, z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego, Urzędem Gminy Kąkolewnica oraz we współpracy z Radzyńskim Stowarzyszeniem Inicjatyw Lokalnych. Do Zarządu Honorowego Komitetu zaproszenie przyjęli: Pani Zofia Romaszewska – Doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, JE Ksiądz Biskup Kazimierz Gurda – Biskup Siedlecki, Pan Jan Józef Kasprzyk – Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, dr Marcin Romanowski – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, Pani Anna Dąbrowska-Banaszek – Poseł na Sejm RP, Pan Stanisław Gogacz – Senator RP, Pan dr Robert Derewenda – Dyrektor Lubelskiego Oddziału IPN, Ks. Kanonik Janusz Sałaj – Proboszcz Parafii św. Filipa Neri w Kąkolewnicy, Pan dr Piotr Gawryszczak – Komendant Wojewódzki OHP, Pan Mariusz Filipiuk – Starosta Powiatu Bialskiego, Pan Janusz Kobyliński – Starosta Powiatu Łosickiego, Pan Szczepan Niebrzegowski – Starosta Powiatu Radzyńskiego i Pani Ewa Zybała – Starosta Powiatu Lubartowskiego.

      W tym roku na Uroczystość na Uroczysku Baran zaproszenie przyjął JE Ksiądz Biskup Kazimierz Gurda – Biskup Siedlecki, który będzie przewodniczył liturgii i sprawował Eucharystię.

Program Uroczystości patriotyczno-religijnej na Uroczysku Baran w dniu 12 czerwca 2022 roku przewiduje:
11.30 – Uroczyste powitanie zaproszonych gości i uczestników uroczystości
12:00 – Mszę św. w intencji pomordowanych na Uroczysku Baran
13:00 – Ceremoniał Wojskowy (Hymn Narodowy, Apel Pamięci, Salwa Honorowa)
13:30 – Odczyt historyczny oraz przemówienia okolicznościowe
14.00 – Złożenie wieńców
15.00 – Koncert patriotyczny i ognisko partyzanckie /strzelnica gminna w Lesie Baran

Serdecznie zapraszamy Wszystkich mieszańców i gości.

 


Rada Gminy Kąkolewnica

Anna Mróz

Wójt Gminy Kąkolewnica