Wtorek, 23 Lipca 2024  Imieniny: Apolinary, Bogna, Żelisław
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
<< < listopad 2013 > >>
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Liczba odwiedzin
7826625

Sonda

Jak często odwiedzasz naszą stronę?

codziennie - 19.4%
co drugi dzień - 5.6%
raz w tygodniu - 25%
raz w miesiącu - 8.3%
raz w roku - 41.7%

INFORMACJA Z WIECZORNICY LISTOPADOWEJ POD HASŁEM „NARODY, KTÓRE TRACĄ PAMIĘĆ, TRACĄ ŻYCIE” 12.11.2013

Aura  świątyni,  patetyczny nastrój, majestatyczny chór, w tle fortepianowa muzyka....

Tak rozpoczęła się 12 listopada 2013 r. w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Filipa Neri w Kąkolewnicy wieczornica listopadowa ku czci zmarłych księży pracujących w tej parafii, nauczycieli, uczniów, rodziców oraz bohaterów lasu Baran i innych, walczących o wolność ojczyzny.
Trupę aktorsko-wokalną stanowiło 70 uczniów z Publicznego Gimnazjum im. K.K. Baczyńskiego w Kąkolewnicy, zaś pieczę nad opracowaniem scenariusza uroczystości i całością występu sprawowały panie: Justyna Kołodziejczuk, Bogumiła Matejek, Bożena Wawryniuk.

Występ dotykał problematyki życia, śmierci, nieuchronnego przemijania, kruchości ludzkiego istnienia, a także sensu egzystencji. Uzmysławiał, że śmierć jest doświadczeniem, które czeka nas wszystkich. Wobec niej każdy z nas jest tak samo bezbronny, ale skoro ma po niej przyjść zmartwychwstanie, jak powiedział Jan Paweł II, to nie jest ona złem.  Zaabsorbowani codziennością, nie zastanawiamy się nad tymi problemami, a ta uroczystość była ku temu okazją. Twórcy widowiska próbowali też dać odpowiedź na pytanie, jak żyć, by zasłużyć sobie na szacunek żywych i pamięć potomnych.

Scenariusz akademii stanowiły teksty liryczne najwybitniejszych polskich poetów: ks. J. Twardowskiego, L. Staffa, W. Szymborskiej, Cz. Miłosza, J. Szczawińskiego, D. Hillar. Doskonale zinterpretowane głosowo utwory przeplatał umiejętnie dobrany repertuar muzyczny. Wszyscy z wielką zadumą wysłuchali ponadczasowych utworów: „Dziwny jest ten świat”, „Dni, których nie znamy”, „Wędrówką życie jest człowieka”. Nie zabrakowało także miejsca na utwory współczesne: „Łatwopalni”, „Święty Franciszek”, „Jaka róża, taki cierń”, „Wiem, że jesteś tam”,  „Do kołyski” czy „Strażnik raju”.

Akademia została niezwykle ciepło przyjęta przez licznie przybyłą społeczność lokalną. Padły też  słowa podziękowań dla organizatorek wieczornicy oraz młodych aktorów, wygłoszonych przez księdza G. Suwały, dyrektora szkoły E. Mazur i przedstawiciela zaproszonych gości.

Uczniowie Publicznego Gimnazjum im. K.K. Baczyńskiego to niewątpliwie wielkie talenty, które zaskakują sceniczną dojrzałością. Podjęli się trudnego, lecz jakże pięknego wyzwania i z całą pewnością mu sprostali. Ten niecodzienny koncert był doskonałym sprawdzeniem umiejętności artystycznych naszych uczniów.  Na uwagę zasługuje występ  Pawła Jakubika, który okazał się wirtuozem fortepianu, a także występ wielu solistek Martyny Lep, Dominiki Domańskiej oraz   Patrycji Mańko, która   wykonała wieńczącą ten niecodzienny koncert pieśń pt. „Zdumienie”.
Wieczornica listopadowa była na pewno okazją do zadumy nad życiem,  jego sensem  oraz prawdziwym  człowieczeństwem